fbpx

O čem je hra Cashflow

Cashflow je desková hra, kterou vymyslel úspěšný americký podnikatel a investor Robert Kiyosaki, autor bestselleru „Bohatý táta, chudý táta„, aby mohl efektivněji vzdělávat lidi v oblasti tvorby bohatství a získávání finanční a časové svobody. Hra vznikla na základě známého faktu, že když člověk čte, pamatuje si po dvou týdnech zhruba 10 % obsahu. Když však čte a je navíc aktivně zapojen, pamatuje si až 90 % obsahu.

Ústředním motivem hry je takzvaný krysí závod, čili běh od výplaty k výplatě, který většina z nás dobře zná. Pokud tento závod vyhrajeme, propracujeme se až do důchodu, který Kiyosaki označuje jako finanční katastrofu. Klíčem k opuštění krysího závodu je správné finanční vzdělání, které nám umožní zacházet se svými financemi a časem tak, abychom budovali pasivní příjmy a stali se tak finančně nezávislými.

Jak vypadá hraní Cashflow u nás?

V našem klubu nejde o to, abychom si zahráli deskovou hru, ale abychom na herních situacích ukazovali, jak funguje reálný svět. Hra nám dává podněty k diskusi, kde můžou zkušenější předávat znalosti méně zkušeným.

Samotné finanční vzdělání však nestačí. Je potřeba ho převést do reálného života, a s tím má většina lidí problém. Naším posláním je právě s tímto pomáhat a poskytovat praktické rady a tipy, jak začít.

Jaká témata v klubu probíráme?

Vize, sny, cíle

Většina lidí neví, kam v životě směřuje. Prvním a nejdůležitějším krokem k úspěchu nejen v kapitalismu, ale obecně v životě, je objevit svou vnitřní motivaci, proměnit své sny v konkrétní cíle, vytvořit plán a začít podle něj usilovně pracovat.

Dáme vám praktické návody, jak objevit svou motivaci a získat tak motor pro splnění svých snů a cílů.

Pasivní příjem

Kapitalismus umožňuje každému člověku vytvořit si trvalý, pravidelný a děditelný příjem a získat tak finanční nezávislost, tedy zařídit, aby takový příjem pokryl životní náklady. 

Kiyosaki však říká, že dosáhnout finanční nezávislosti je nutnost, ne jen extra luxus. Kdo se o sebe finančně nepostará, bude se muset spolehnout na pomoc někoho jiného.

Bohatství a svoboda

Bohatství člověka se neměří částkou na účtu, ale dobou, jak dlouho vydrží bez aktivního příjmu. I člověk s velmi vysokou výplatou tedy může být chudý

Člověk, který má pasivní příjmy výrazně vyšší než své výdaje na život, má také svobodu. Nemusí pracovat pro peníze, ale může dělat to, co ho baví a naplňuje.

Cashflow

Cashflow je měřítko, jak dobře hospodaříme se svými penězi. Jedná se o rozdíl mezi našimi příjmy a výdaji. Pokud máme kladné cashflow, každý měsíc nám na účtu peníze přibývají, pokud máme záporné cashflow, peníze nám ubývají. 

Vyšší cashflow umožňuje lepší příležitosti a mít kladné cashflow je základem finančního zdraví.

Aktiva a pasiva

Jak tedy získat pasivní příjem? Je potřeba znát rozdíl mezi aktivy a pasivy. Zjednodušeně řečeno, aktiva nám peníze dávají, zatímco pasiva nám peníze berou

Hra Cashflow od Roberta Kiyosakiho nás učí rozlišovat mezi aktivy a pasivy a nakládat s penězi chytře tak, abychom postupně budovali svá aktiva a omezovali pasiva.

Dobrý a špatný dluh

Hra nás také učí používat peníze jiných lidí a rozlišovat mezi dobrým a špatným dluhem

Dobrý dluh je takový, který nám pomohl získat aktivum, které nám dává větší příjem, než je splátka dluhu (má tedy kladné cashflow). Špatný dluh je takový, který nám nepřináší žádné peníze, ba naopak nám peníze bere.

Dovednosti

Jakmile dostanete základní hernií principy pod kůži, hra dostane nový rozměr. Místo na hru se budete moct zaměřit na ostatní lidi a trénovat své komunikační dovednosti.

Začnete vidět příležitosti k obchodu, vyjednávání a budete se učit lépe komunikovat a prodávat. Zároveň dostanete cennou zpětnou vazbu od spoluhráčů.

Spolupráce

Hlavní rozdíl mezi Cashflow a jinými finančními hrami je, že Cashflow podporuje spolupráci místo soupeření a učí princip myšlení typu výhra – výhra.

Je dokázáno, že když si lidé tento princip osvojí, jsou v životě mnohem úspěšnější a mají lepší vztahy, což je hlavní faktor přispívající ke štěstí člověka.

Přijď mezi nás

IMG_6526
Cashflow v Ostravě 17.7.2024
Setkání naší ostravské komunity u hry Cashflow. Přijď nás poznat a zahrát si.
Přihlásit se
IMG_6574
Hraní Cashflow 22.7.2024
Pravidelné setkání naší komunity u hry Cashflow. Přijď nás poznat a zahrát si.
Přihlásit se
Cashflow Plzeň
Hraní Cashflow 29.7.2024
Pravidelné setkání naší plzeňské komunity u hry Cashflow. Přijď nás poznat a zahrát si.
Přihlásit se